MAGU [recenze]: Proč to rozhodně není takový zázrak?

Kombucha si v posledních několika letech našla pevné místo v životosprávě mnohých z nás. Mezi nejvýraznější značky na českém trhu v současnosti patří třeba MAGU, na které je možné číst chválu ze všech stran. Pokud se ale rozhodneme podívat pod povrch, zjistíme, že MAGU v poslední době provází i nejrůznější kontroverze a ne všichni zákazníci jsou spokojení tak, jak se to prezentuje v oficiálních materiálech.

Vzhledem k tomu, že lidské zdraví potřebuje neustále nějak “ladit”, možná jste dospěli k závěru, že vyzkoušíte probiotika. A nejlépe v takové formě, která vás bude bavit a bude vám i chutnat. Jednou z cest, jak je do sebe dostat, je kombucha. Tento nápoj zažil před několika lety hotový boom, po kterém se svezlo i MAGU, o kterém tu bude dnes řeč. (A na tom, dodáváme, není nic špatného. Kdo umí svůj obchodní záměr dobře načasovat, má velkou výhodu.)

Někteří lidé si pak kombuchu připravují i svépomocí doma, protože její výroba rozhodně není těžká. Technicky vzato potřebujete hlavně oslazený čaj, trochu času a správné kultury, které se pak postarají o to, aby měla kombucha své specifické vlastnosti.

Co když se vám ale do něčeho takového zrovna nechce a uvažujete o tom, že zkusíte právě MAGU? Jde o dobrý nápad? A jaké kauzy této značky jsme mohli v posledních několika letech ve veřejném prostoru sledovat?

Na to se podíváme níže.

Co je MAGU?

co je magu

MAGU je česká značka nápoje kombucha, která se v nejrůznějších článcích pyšní úžasnými úspěchy. Dokonce není vůbec jednoduché tento nápoj koupit, protože na oficiálních stránkách se můžete zapsat na takzvanou čekací listinu. Jakmile tak učiníte, kontaktuje vás operátor, který s vámi uzavře kupní smlouvu. (K tomu se ještě vrátíme.)

MAGU pak mají v nabídce i některé další obchody, kam si pro tento nápoj můžete přijít rovnou. Učinit tak můžete třeba ve Sklizeno. A následně si i povíme, proč pro vás bude tato varianta nákupu možná výhodnější, než si myslíte.

Účinky

Když se podíváme na oficiální web MAGU, tak to skoro vypadá, že pitím tohoto nápoje omládneme minimálně o dvacet let. (Berte s mírnou nadsázkou.)

Hned na úvodní stránce vidíme, že jde o synergické nápoje pro zdravější život a roletku se všemi médii, ve kterých už jsme mohli MAGU vidět. Například příchuť Sacred Blue, která se nám po prokliknutí na produkt objeví jako první, má v popisku uvedeno, že pročišťuje a regeneruje zatížený organismus (ať už to znamená cokoliv). Také má údajně tento nápoj navrátit ztracenou energii a může sloužit (dokonce) jako náhrada alkoholu. (To si neumíme prakticky moc představit, zvlášť, když dnes už existuje nealkoholické pivo nebo víno, které se dovedou věrně přiblížit originálům.)

Co se nám také úplně nezdá je promluva o údajně zázračné houbě Medusomyces Gisevii, protože pak to v nás vyvolává pocit, že tato houba dokáže (třeba) něco vyléčit. Což posiluje ještě fakt, že po posunutí stránky o kus níže vidíme prohlášení, že už po jedné dávce MAGU se budete cítit jako znovuzrození. 

Nutriční hodnota (v sekci složení) na 100 ml ukazuje, že z toho jsou 5,4 g cukry. Cukr je uveden ve složení správně, protože mikroorganismy, které kombuchu vytvářejí, ho nutně potřebují. Na druhou stranu, asi bychom pak o takovém nápoji neuvažovali ve chvíli, kdy bychom měli v plánu hubnout nebo se detoxikovat. 

Co se týče případných pozitiv kombucha nápoje na zdraví, podle současných poznatků to vypadá následovně: Příznivci tvrdí, že kombuchový čaj pomáhá předcházet zdravotním potížím a léčit je, od krevního tlaku až po rakovinu. Údaje o kombuchovém čaji jsou omezené. Malé množství výzkumů naznačuje, že kombuchový čaj může mít podobné účinky jako probiotické doplňky stravy. Některé výzkumy například naznačují, že kombuchový čaj může podporovat zdravý imunitní systém a předcházet zácpě. Existuje však jen málo validních lékařských studií o úloze kombuchového čaje pro lidské zdraví. A je třeba myslet i na rizika.

magu účinky

Výhodný nákup?

Hodně lidí si stěžuje například na to, že objednávkou MAGU na oficiálních stránkách jsou nuceni k opakovaným objednávkám nápoje, o které už třeba nemají zájem, protože chtěli tento nápoj pouze otestovat. Také není řešením nepřevzetí zásilky, protože kvůli nutnosti specifického skladování se nápoj znehodnotí a je velmi těžké odstoupit od smlouvy. Další lidé si zase stěžovali na to, že je velmi neúnavně a pravidelně kontaktuje telefonická podpora, která neváhá volat i v ne úplně běžné hodiny. Zkušenosti mnohých kupujících je možné dohledat například na této internetové diskuzi. Případně si můžete zkušenosti pročíst ještě zde.

Právě z toho důvodu bude možná lepší, když si pro MAGU půjdete zcela nezávazně do některé z prodejen, které mají tento nápoj v nabídce. Možná bude trochu dražší, ale budete mít jistotu, že pokud vám nebude chutnat, nebudete (i přes zmínku pravidel v obchodních podmínkách) nuceni k dalším odběrům.

Případně můžete zkusit alternativy MAGU, které mohou vycházet i cenově výhodněji.

Kontroverze

magu kontroverze

V posledních několika měsících se kolem MAGU točily i další kontroverze, o kterých psal třeba známý portál AntiYoutuber.

V tomto článku si například přečtete, jak se s MAGU fotil například Andrej Babiš. Nejde o to, že by se tento politik soukromě s nápojem vyfotil na vlastních kanálech. Tuto fotografii zveřejnilo samotné MAGU. Po vlně nesouhlasných reakcí uživatelů firma příspěvek smazala.

Kontroverzní byla i kauza, ve které Erika Eliášová na svém profilu prosila o doporučení alternativ k MAGU. Pracovník firmy, který jí měl doporučit konkurenční výrobek, prý pak měl být propuštěn. Více informací se můžete opět dozvědět v článku, který se této kauze podrobněji věnoval.

Závěr

Samozřejmě, pokud vám MAGU chutná a nečekáte od tohoto pití žádný zázrak, a pokud vám nevadí opakovaný odběr nápojů, pak se samozřejmě nic neděje a na vašem rozhodnutí tak činit není nic zlého. Pokud ale před nákupem hledáte důležité informace, třeba proto, že si nemůžete dovolit utrácet velké peníze za další a další odběry, nechcete, aby vám stále někdo volal a chcete tento nápoj pouze jednorázově ochutnat a k ničemu se nezavazovat, věříme, že pro vás budou informace z tohoto článku přínosné.

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 9

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Napsat komentář