Vinted: Manuál jak na to + recenze

Každý máme boty, nebo kusy oblečení, které se nám už nelíbí, nebo jsou nám malé. Ne vždy se ale dané věci trefí do vkusu a velikosti našich blízkých. A vyhodit je? To by byla přece škoda, nebo ne? Jedním z možných řešení může být nákup a prodej na Vinted.

Dříve bylo nošení oblečení z druhé ruky považováno za známku nižšího společenského postavení. Možná je to tedy jeden z důvodů, proč dnes nakupujeme, prodáváme a vyměňujeme online všechno, co nám přijde pod ruku. Kromě toho, že je to cesta, jak se zbavit přebytků ze skříně, je to hlavně zábava.

Má ale nákup a prodej na Vinted (dříve Votočvohoz) nějaká specifika? A je potřeba se na něj nějak speciálně připravit?

Vinted: Manuál jak na to + recenze

Na to se mrkneme níže.

Jak prodávat na Vinted

Vinted je něco jako veřejné tržiště. Takže do něj může (po založení profilu) vstoupit úplně každý. Je to zcela zdarma, takže se nemusíte bát žádných zvýšených nákladů. 

Poté, co si vyplníte profil a dáte ostatním vědět, zda jste ochotní i vyměňovat, vyfotíte všechno, co byste chtěli přes Vinted prodávat. Kdybychom chtěli prodávat například tričko, které bylo naší unáhlenou koupí, nafotíme ho ze všech stran, včetně cedulky. Také vyfotíme veškeré případné kazy, které může náš kousek oblečení mít. Vyplníme značku, stav zboží a cenu. A zveřejníme nabídku. 

Poté už jen čekáme na to, zda někdo projeví o námi prodávané oblečení zájem. Obvykle uživatelé dávají srdíčka. A čas od času přijde i nějaká zpráva s dotazem. Projevený zájem pak může vést ke koupi. Či alespoň k osobnímu vyzkoušení, pokud jste se zájemcem ze stejného města.

Jak správně zabalit balík

Vinted: Manuál jak na to + recenze

To, jak balík správně zabalit, záleží na tom, jakou si zvolíte přepravní službu. Zatímco nadnárodní společnosti mohou vyžadovat speciální kartonové obaly na oblečení, či krabice (vše se dá zakoupit přímo v jejich obchodě), u ČP mnohdy stačí oblečení zabalit do přiměřeně velké bublinkové obálky. (Taktéž lze zakoupit na poště.)

Důležité je, aby byl balík ochráněn proti poškození, nebo proti otevření. Parfémy a další křehké předměty by měly být chráněné kvalitní výplní. (Také můžete přidat samolepku s informací, že přepravce nemá balíček naklápět, nebo s ním nešetrně zacházet.) Také se ujistěte, do jaké hodnoty je balíček pojištěný. Pro větší klid ho můžete poslat jako cenný balík.

Jak nakupovat na Vinted

Pokud máte zájem o nákup zboží a nikoliv o jeho prodej, jděte do katalogu a vyberte si takovou kategorii, která vás nejvíc zajímá. Procházet lze kategorii Muži, Ženy a Děti. Pokud chcete, upřesníte velikost, barvu nebo značku. A pak už jen procházíte jednotlivé nabídky. V případě zájmu následně kontaktujte prodejce.

Recenze tržiště Vinted

Vinted: Manuál jak na to + recenze

Spousta lidí nakupuje, prodává nebo vyměňuje svoje věci pravidelně. Což znamená, že jsou s Vinted a jeho fungováním spokojení. Existuje ale i pár věcí, na které si musí dát nakupující a prodávající pozor.

Může se stát, že:

 • Zaplatíte a zboží vám nepřijde
 • Pošlete zboží a nepřijde vám platba
 • Vám prodejce neodepíše na vaši poptávku
 • Zboží, které vám přijde, neodpovídá fotkám (je třeba poškozené, nebo nadměrně obnošené)
 • Někdo se bude snažit usmlouvat už tak nízkou cenu věcí
 • Kupující nebude ochoten platit za dopravu
 • Koupíte od někoho padělek
 • Rozměry koupených věcí nesedí

Je proto potřeba důkladně číst hodnocení. A také podnikat takové kroky, které vás před nějakou negativní zkušeností ochrání. (Například osobní předání a platba.)

Jaké máte zkušenosti s nákupem a prodejem přes Vinted vy osobně?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinted.cz – Vinted.cz (česky)

2 komentáře u „Vinted: Manuál jak na to + recenze“

 1. Hlavne je vinted od prosince 2021 zpoplatneny, platis za topovani predmetu, ale i za nakup i prodej, bez ohledu na to, zda se jedna o origos nebo padelek. Spravci nic neresi, musis se tedy obratit na policii. Vinted s oblibou bezduvodne blokuje profily, a neni zadna obrana. Jde o podvodne stranky plne zdvojenych profilu a prodejem padelku a nekvalitniho bazar.zbozi. Varuji pred nebezp.okradeni a podvodu!

  Odpovědět
 2. Po zhruba 6tiletem obchodovani na vinted, s 500 pozitivnimi hodnocenimi, mi bezduvodne zablokovali profil. Podala jsem na ne trestni oznameni a resily je take spravni organy. Uroven na vinted dost klesla s nebyvalym narustem fejku, a nekvalitniho bazar.zbozi, a pritom od konce listopadu 2021 jde o plne zpoplatnene stranky, kde se plati provize z prodeje, nakupu, i za vystaveni predmetu. Vinted zadrzuje penize kupujiciho do doby,nez tento odklikne OK, ze je predmet v poradku. Pak az vinted pusti penize prodavajicimu. Snizene o marzi 15procent. Uz jsem zjistila,ze hodne uziv.si zrusilo profily.Tohle fakt nema smysl!

  Odpovědět

Napsat komentář