Herbalife – recenze

Možná už se vám to někdy stalo. Hledali jste práci a zaujala vás nabídka v oboru kosmetiky a zdraví. Mysleli jste si, že na pohovor zamíříte do nějakého studia, či salonu, ale nakonec jste se objevili u někoho v obývacím pokoji. A teprve až na místě jste se dozvěděli, že jde o pozici ve struktuře Herbalife. Má tato společnost špatné jméno neprávem, nebo je na každém šprochu pravdy trochu?

Na trhu existuje spousta společností, které vyrábějí doplňky stravy a kosmetické přípravky. Ty pak prodávají prostřednictvím e-shopů, nebo kamenných prodejen. Některé z nich se však rozhodly pro prodej prostřednictvím MLM. Ten spočívá v tom, že lidé verbují k registraci do struktury své rodinné příslušníky a známé a snaží se vypracovat prodejní schéma, ze kterého by jim plynula provize.

Prodejci obvykle chodí za svými blízkými, ale i za úplně cizími lidmi a prodávají jim smluvní výrobky. Musí mít tedy své vlastní zásoby a zázemí. A přesně na takovém schématu funguje i Herbalife.

I když jste o něm už nejspíš něco slyšeli, zkusíme se dobrat toho, kde je zakopaná pravda.

O společnosti Herbalife

Herbalife – recenze

Herbalife International Inc. je společnost, která se soustředí na výrobu a prodej přípravků, které se týkají zdravého životního stylu a výživy. K tomu jsou přidružené i výrobky z kosmetického odvětví. Firma byla založená v roce 1980, což znamená, že má letos 40. výročí. Za tu dobu získala více než 3,2 milionu distributorů.

Pilotním přípravkem Herbalife byl produkt na regulaci hmotnosti, který známe jako Formula 1. Už v roce 1982 měl Herbalife potíže s Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, který obdržel stížnosti na klamná tvrzení o účincích produktů. Na základě toho Herbalife upravil složení výrobků a změnil jejich popis. (V roce 1984 pro změnu Herbalife čelil trestnímu oznámení za zavádějící zdravotní tvrzení v reklamě, které podalo Ministerstvo zdravotnictví v Kanadě.)

Což jsou nejspíš důvody, proč nemá mnoho lidí k Herbalife důvěru ani dnes.

Sortiment Herbalife

Abychom nepokračovali jen kriticky a negativně, podíváme se na to, jaký sortiment Herbalife svým klientům nabízí. A zda případně některý z výrobků získal respekt i u široké a odborné veřejnosti.

Herbalife své produkty řadí do několika sekcí:

 • Regulace hmotnosti
 • Dokonalá snídaně
 • Výživa pro sportovce
 • Doplňky stravy
 • Osobní péče
Herbalife – recenze
Protein Drink Mix Proteinový nápoj Vanilka

U regulace hmotnosti hraje prim již zmíněný koktejl Formula 1, který je v současnosti k dostání v několika příchutích. (Vanilka-smetana, banán, jemná čokoláda, cookies…) Také tu najdeme proteinové svačinky (tyčinky, polévky, proteinové nápoje…) a nízkokalorické nápoje (instantní bylinné nápoje a koncentráty). 

Sekce “Dokonalá snídaně” nám nabízí (jak jinak) koktejly Formula 1 a bylinné nápoje. Výživa pro sportovce nabízí šumivé nápoje a proteinové nápoje. (Ptáme se sami sebe, kde je nějaká skutečná výživa.) V doplňcích stravy to konečně začíná být trochu pestřejší. Nacházíme vitamíny a minerály, zdravé tuky, vlákninu, fytonutrienty a protein. V osobní péči pak dle očekávání nacházíme krémy a další zkrášlující přípravky.

Co nás zaujalo bylo to, že nabídka Herbalife je (i přes velkou snahu) poměrně dost chudá. Kromě různých koktejlů, nápojů, doplňků stravy a kosmetiky toho v ní příliš mnoho není. (Když odhlédneme od dostupných příchutí.) Astronomické jsou i zveřejněné ceny. (Kdo by platil za 10 ks šumivých tablet 890,- a za 50 g čaje 930,-?) Ne všude jsme navíc narazili na kompletní složení výrobků.

Herbalife – recenze
Proteinová tyčinka Čokolávodo-arašídová

Pracovní příležitosti u Herbalife

V době celosvětové, ale i osobní krize všichni víme, jak je těžké najít práci. Takže můžeme být rádi, že najdeme alespoň něco. A tím něčím může být například prodej přípravků Herbalife. 

Spousta lidí je za to Herbalife vděčná, protože v tom vidí šanci vybudovat si svůj vlastní business. Člověk nemusí vymýšlet nové produkty, řešit sklady a dopravu, nebo platit lidi, kteří pro něj pracují. Dokonce nemusí řešit ani know how, protože firma mu ho předá. Což může vést k tomu, že hodně lidí vezme kariéru v MLM jako přímou cestu k úspěchu. (Zvlášť, pokud jsou nováčci dobře zpracovaní z meetingů, kde se prezentují nejlepší prodejci a ukazují, čeho mohou dosáhnout.)

Problém ale může nastat v tom, že při zahájení podnikání musíte investovat spoustu peněz do nákupu (velmi drahých) produktů. Také si musíte najít zákazníky, kteří bývají ve valné většině skeptičtí. Většinou i kvůli tomu, že na to, abyste jim mohli radit v oblasti výživy, hubnutí a zdraví, potřebujete mnohem více odborných znalostí a zkušeností, než kolik jich je vám schopen zajistit přímo výrobce. A tak spousta lidí po pár týdnech, či letech neúspěchu raději skončí. To ale není problém jen MLM od Herbalife, ale od všech značek, které v tomto kontextu známe.

Zkušenosti zákazníků

Abychom byli v našem hodnocení naprosto objektivní, podíváme se na to, co o Herbalife říkají lidé, kteří se do něj rozhodli vložit svoji důvěru.

Ti, kteří mají pozitivní zkušenosti říkají, že:

 • Zhubli
 • Je netrápí jojo efekt
 • Jim výrobky chutnají
 • Firmě věří
 • Jim vyhovovalo poradenství
 • Se jim líbí pracovní příležitosti
 • Je Herbalife motivuje a vzdělává

Ti, jejichž zkušenost je negativní naopak říkají, že:

 • Výrobky jsou předražené
 • Sice zhubli, ale vzhledem k novému životnímu stylu by zhubli i bez výrobků Herbalife
 • Na ně prezentace výrobků působila nedůvěryhodně
 • Jim ze zakoupených výrobků bylo nevolno
 • Všem poradcům jen jde o maximalizaci zisku

Hodně lidem také vadí, že se dostali na schůzku s prodejci výrobků Herbalife, když se snažili najít novou práci. Řada lidí k němu nemá důvěru i kvůli řadě zveřejněných kauz. Namátkou šlo o obvinění z pyramidového schématu. (Obchodní soud v Bruselu v roce 2011 rozhodl, že je Herbalife nezákonným pyramidovým systémem. V roce 2013 belgický odvolací soud zrušil rozhodnutí nižšího soudu.) V roce 2013 Herbalife vyšetřovala Federální obchodní komise. To v roce 2016 vyústilo ke změně obchodního modelu. V roce 2019 také musel zaplatit 20 milionů USD kvůli neuvedení přesných informací o kompenzačním plánu na čínském trhu. 

Máte nějakou osobní zkušenost s produkty společnosti Herbalife? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbalife – Herbalife (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/herbalife-review – Recenze diety od Herbalife (anglicky)

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasů: 14

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

1 komentář u „Herbalife – recenze“

 1. Dobrý den, začínám se snídaní a ikdyž jsem tzv. koučce řekla, že bych i ráda pokračovala, bohužel budu muset zkončit!!! Přečetla jsem dosti recenzí, včetně této a to mne utvrdilo, ve výsledek. Jsem kardiak a teď i zjistila, že bych to neměla používat při vysokém tlaku a jiných.

  Odpovědět

Napsat komentář