Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?

Kdo se dlouhodobě zajímá o zdravý životní styl a správnou výživu, ten určitě ví, jak je důležité si každý týden dopřávat dostatečné množství ryb. Kromě toho, že jsou dietní, obsahují i velmi důležité nenasycené mastné kyseliny omega-3, které jsou klíčové pro normální stav (nejen) našeho kardiovaskulárního systému. V případě, že ryby nemáte v oblibě, můžete je nahradit doplňky stravy s rybím olejem. Jaké jsou ale v současné době ty úplně nejlepší?

Starší lidé si určitě pamatují, jak jim maminky a babičky dávaly na lžíci rybí olej, který jim znechutil konzumaci ryb v budoucnu. Ze stejného důvodu se často vyhýbají i doplňkům stravy s jeho obsahem, protože mají obavu, že na ně opět čeká nepříjemná pachuť rybiny a zápach.

Doba však pokročila a dnešní moderní doplňky stravy s omega-3 mohou mít příjemnou příchuť. Případně ani nebudete vědět, že to, co jste si právě dali do pusy, byl výrobek z ryb. (Mnozí výrobci totiž zbavují olej v kapslích zápachu a nepříjemné pachuti.)

V současné době také existují speciální doplňky stravy s omega-3 i pro vegetariány a vegany, kteří se důsledně vyhýbají živočišným výrobkům.

Hodnocení Název Klady a zápory Orientační cena Aktuální cena
TOP 1
Vítěz testu 4,9/5 Recenze & zkušenosti
Jamieson Omega-3 Select
Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?
 • Vysoké množství omega 3
 • Kvalitní rybí olej
 • Ověřená kvalita
 • Vyšší cena
700 Kč
200 kapslí3,5 Kč / kapsle
TOP 2
Silné složení 4,7/5 Recenze & zkušenosti
NUTREND Omega 3 Plus
Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?
 • Silný podíl EPA a DHA
 • Obohaceno o vitamín D
 • Výborné zkušenosti
 • Vyšší cena
460 Kč
120 kapslí3,83 Kč / kapsle
TOP 3
Dostupný 4,5/5 Recenze & zkušenosti
MedPharma
Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?
 • Vysoké množství EPA i DHA
 • Dobré zkušenosti zákazníků
 • Cena za kapsli je vysoká
 • Malé balení
279 Kč
67 kapslí4,16 Kč / kapsle
TOP 4
Levný 4,2/5 Recenze & zkušenosti
VitaHarmony
Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?
 • Výborný poměr cena/výkon
 • Pro někoho moc velké kapsle
 • Nižší množství EPA a DHA
200 Kč
150 kapslí1,33 Kč / kapsle
TOP 5
Oblíbený 4,1/5 Recenze & zkušenosti
Möllers Omega 3
Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?
 • Vysoké množství EPA a DHA
 • Výborné zkušenosti zákazníků
 • Obohacen o vitamíny A, D a E
 • Malé balení
 • Někdy jemná pachuť
300 Kč
112 kapslí2,68 Kč / kapsle

Účinky Omega-3

Rybí olej je po výživové stránce velmi bohatou surovinou, protože obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega-3. (DHA a EPA) Klíčovým účinkem omega-3 je podpora normálního stavu kardiovaskulárního systému a srdce. Z dlouhodobého pohledu tedy může jeho užívání přispět ke snížení krevního tlaku, k redukci plaku v tepnách, k omezení rizika vzniku srdeční nebo mozkové příhody a podobně.

Dále nám může užívání Omega-3 nabídnout:

 • Podporu lepší nálady (někdy se dokonce omega-3 doporučují lidem s úzkostmi a depresemi)
 • Podporu zraku
 • Podporu normálního vývoje plodu v těhotenství
 • Omezení tělesných zánětů
 • Omezení rizika vzniku nealkoholického ztučnění jater
 • Podporu normálního vzhledu pokožky a vlasů

Jak tedy vidíte, těch důvodů, proč se hodí dát nenasyceným mastným kyselinám omega-3 šanci je opravdu hodně.

Přírodní zdroje omega-3 mastných kyselin

Mezi přirozené zdroje nenasycených mastných kyselin omega-3 tradičně patří kvalitní mořské ryby. Jmenovat můžeme například makrelu, lososa, sardinky a ančovičky. Z toho důvodu by tyto potraviny neměly pravidelně chybět na vašem talíři.

Vegan verze omega-3

Jak už bylo řečeno, nenasycené mastné kyseliny potřebují doplňovat i vegetariáni a vegani. Naštěstí dnes již existují speciální doplňky stravy, které tyto jejich preference reflektují. Mezi nejlepší zdroje v tomto ohledu patří lněné semínko a chia semínka.

 

Srovnání TOP 5 doplňků stravy s Omega-3

1. MÍSTO: Jamieson Omega-3 Select

Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?

Mezi nejlepší doplňky stravy s obsahem nenasycených mastných kyselin Omega-3 patří Jamieson Omega-3 Select, který obsahuje 200 kapslí. Tento doplněk stravy obsahuje olej ze sardelí, sardinek a makrel. Ve srovnání s některými jinými stačí, když během dne užijete pouze dvě kapsle, takže vám jedno balení vydrží na delší dobu užívání. Cena se pak pohybuje kolem 700,- za jedno balení. Sice je dražší, na druhou stranu, za kvalitu je nutné si čas od času připlatit. 

Navzdory vyšší pořizovací ceně má na srovnávačích zboží vysoké hodnocení a spoustu kladných recenzí.

 

 

2. MÍSTO: NUTREND Omega 3 Plus

Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?

Dalším zajímavým doplňkem stravy v této kategorii je NUTREND Omega 3 Plus, který obsahuje prémiový rybí olej, který je obohacený o vitamín D. Olej v tomto případě pochází z ančoviček z přirozeného mořského ekosystému. Stejně jako v předchozím případě se doporučuje užívat dvě kapsle denně. Kdo chce šetřit, ten si dokonce vystačí i s jednou kapslí za den. V jednom balení se pak nachází 120 kapslí, takže vám taktéž celkem dlouho vydrží. Cena za jedno je 460,-, takže ve srovnání s předchozím výrobkem je o něco levnější.

Stejně jako v případě Jamieson, i NUTREND Omega 3 Plus má na srovnávačích zboží řadu kladných recenzí, z toho důvodu vám můžeme jeho vyzkoušení taktéž vřele doporučit.

 

 

3. MÍSTO: MedPharma Omega-3 Rybí olej

Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?

MedPharma Omega-3 Rybí olej možná nevypadá na první pohled (ve srovnání s předchozími) tak atraktivně, i na něj se však vyplatí podívat. Má totiž jedno z největších množství EPA a DHA v jedné kapsli. V jednom balení se nachází 67 kapslí, za které zaplatíte 279,-. Bohužel se nám však nepodařilo zjistit, z kterých konkrétních ryb rybí olej pochází. Denní dávka navíc může zahrnovat 1-3 tablety, takže pro dosažení optimálního výsledku ho nejspíš budete potřebovat užívat větší množství. (Což v poměru k velikosti balení není zrovna ekonomické.)

Tento rybí olej má opět řadu pozitivních recenzí, takže pokud chcete cenově dostupnější přípravek, můžete ho vyzkoušet.

 

 

4. MÍSTO: VitaHarmony Rybí olej Omega-3

Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?

Další zajímavou volbu představuje rybí olej s Omega-3 od VitaHarmony, který taktéž nemá nepříjemnou pachuť, kterou znáte z dětství. V jednom balení můžete najít 150 tobolek, které vás vyjdou na částku kolem 200,-. Olej v tomto doplňku stravy by měl pocházet z ryb, které žijí v arktických vodách. (Další specifikaci jsme opět nenašli.) Ve srovnání s ostatními navíc musíte užít opravdu vysokou dávku, doporučené jsou 2-4 kapsle denně. Nízká cena tedy nemusí být v tomto případě ukazatelem ekonomičnosti. Pokud vám to ale tolik nevadí, dobré hodnocení na srovnávači Heuréka vás snadno přesvědčí o tom, že byste mu měli dát alespoň jednu šanci.

 

 

5. MÍSTO: Möllers Omega 3

Omega 3: Podle čeho vybrat ty nejlepší doplňky?

Posledním, avšak neméně kvalitním doplňkem stravy, je Möllers Omega 3, který patří k nejlepším doplňkům stravy tohoto druhu na trhu. Nejčastěji ho seženete v tekuté formě s příchutí (ovocná, citronová…), lze ale koupit i želé rybičky a double kapsle. Ve srovnání s Jamieson jde navíc o cenově dostupné produkty.  Oleje obvykle stojí kolem 300,- za jedno balení, to samé platí i o rybičkách a kapslích. Výhodou olejů je navíc to, že je můžete používat pro dochucování pokrmů. (Möllers má na svých webových stránkách kuchařku zdarma, ve které najdete zajímavé recepty.)

Co se týče kapslí, doporučená denní dávka jsou 2 za den. V balení je jich 112, takže vám jedno vydrží na cca 1,5 měsíce. To sice není moc, na druhou stranu, také to není (vzhledem ke kvalitě a ceně) tak hrozné.

V neposlední řadě má taktéž velmi dobré uživatelské recenze, takže se ho nemusíte bát při nejbližší příležitosti vyzkoušet.

 

 

 

Jaký je váš nejoblíbenější doplněk stravy s rybím olejem?

 

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Napsat komentář