Koho by nelákalo rychlé zbohatnutí takřka bez práce? Vzhledem k tomu, že je to něco, po čem touží spousta (i nezkušených lidí), je pochopitelné, že právě investování do kryptoměn, jež jsou zrovna moderní, přitahuje i celou plejádu podvodníků. Víte, jak jim nesednout na lep a které kryptoměny jsou důvěryhodnější než jiné?
To, že existují podvodné doplňky stravy a léčivé přípravky, to ví každý, kdo si četl recenze na Paraxan nebo Colladiox. Právě před takovými šmejdy, kteří zneužívají strach lidí o své zdraví, varuje i SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) na svých oficiálních webových stránkách.
K běžným typům podvodů však patří i webové stránky, které se tváří jako české obchody, ale ve skutečnosti jsou to nákupní galerie. Ty shrábnou vaše peníze a výrobek, který jste si objednali, nikdy neuvidíte. K takovým výtečníkům patří třeba Frilla. (Recentia, Shein i Temu by měly být bezpečné weby, byť to může platit jen do určité míry a problémy jsou s nimi trochu jiné.)
Zatím jsme si tu ale neposvítili na podvody s kryptoměnami, před kterými v posledních měsících varují jak média, tak policie. Jak ale scam s kryptoměnou odhalit? A existuje nějaký seznam relativně bezpečných kryptoměn, kterým by se dalo důvěřovat?
Nedoporučujeme
Také si dávejte velký pozor na vidinu rychlého a snadného zbohatnutí, na pouštění kohokoliv přes sdílení obrazovky do svého zařízení, nebo na klikání na podezřelé odkazy. (Například prezident vám bude kryptoměnu inzerovat opravdu jen těžko.) Vyhněte se i projektům, které neposkytují dostatek informací a záruk.
Abyste se mohli efektivně chránit, je potřeba vědět, která virtuální měna je bezpečná a která pravděpodobně nikoliv. A také potřebujete vědět, jak podvod s kryptoměnou nejčastěji probíhá.
Scénář je následující:
- K podvodu s kryptoměnou se můžete dostat po kliknutí na podvodný web nebo reklamu. Pozor i na odkazy na sociálních sítích.
- Kontaktuje vás údajný bankéř (či specialista na kryptoměny), který po vás může chtít instalaci softwaru pro vzdálený přístup do vašeho zařízení. (Takže ho může vzdáleně ovládat a vidět, co kde děláte.)
- Může vás hezkými sliby a nejasnými formulacemi provést celým procesem. (Požadavek platby na soukromý účet, požadavek na další platby, tlak na rychlé rozhodnutí, slib zaručeného výnosu, falešné reference, neoficiální komunikace – třeba přes WhatsApp atd.)
Někdy to dokonce může vypadat úplně v pohodě, po nějaké době se ale mohou peníze ztratit, můžete přijít o kontrolu nad zařízením, účet se záhadně dostane do mínusu a podobně. (Což je přesně ten moment, kdy lidé obvykle zjistí, že naletěli.)
Jindy zase může volat falešný pracovník banky, který se snaží vzbudit pocit strachu z napadení a ztráty bezpečnosti bankovního účtu. Následně vás může přimět k tomu, abyste všechny své úspory vybrali a vložili je právě do kryptoměn.
Co se týče rizikových kryptoměn, patří k nim třeba:
- LWEX,
- MarsVerse,
- Metalife.family,
- Probinex,
- Bitcoin Laundry,
- Bitcoin Prime (zneužívá Elona Muska),
- Bitcoin Union.
A mnoho dalších.
Důvěryhodné kryptoměny
Pokud to s investicí do kryptoměny myslíte vážně, můžete si naopak promyslet investici do potenciálně bezpečných a ověřených kryptoměn.
K těm patří:
- Bitcoin (BTC),
- Ethereum (ETH),
- Litecoin (LTC),
- Dogecoin (DOGE) – byť to byla původně recese,
- TRUMP Coin – správně tušíte, že to má co dělat s D. Trumpem.
Bezpečná investice do kryptoměn
Nyní se mrkneme na to, jak s bezpečnou investicí do kryptoměn začít.
- Nejlepší je najít si ověřeného a bezpečného brokera (namátkou třeba eToro).
- Následně si založit účet, s někým se potkat a zhodnotit všechna pro a proti.
- Poslat peníze a pak je nechat vydělávat.
Výběr správného brokera je v tomhle směru opravdu dost zásadní, protože právě to často rozhoduje o tom, jestli o peníze přijdete.
Můžete samozřejmě do kryptoměny investovat i vy sami. Je ale důležité se předem seznámit s tím, co přesně děláte. + Se také potřebujete ujistit, že nepoužíváte nějakou ze zmíněných podvodných platforem a nehrozí vám žádné vážné riziko.
Vyplatí se to?
Všechny investice (i třeba do akcií) jsou rizikové. Je tedy potřeba investovat jen ty prostředky, které si můžete dovolit při ztrátě postrádat.
- Zrovna u kryptoměny existuje velké riziko možných ztrát.
- Nevíte, s kým obchodujete. Je to anonymní, takže klidně můžete koupit bitcoiny, které pochází z trestné činnosti a nemusíte o tom vědět. (Což je spíš morální problém.)
- Celkem běžně u kryptoměn zbohatnou prostředníci, spousta jejich klientů na tom prodělá. (A o tom už se zase tolik nepíše.)
Na nějaké experimentování s novými technologiemi to nejspíš bude v pohodě, ale určitě bychom do toho nedávali všechny peníze a investiční portfolio bychom postavili i na jiných (tradičnějších) pilířích. (Jako jsou třeba právě akcie, dluhopisy atd.)
Znáte někoho, kdo se stal obětí podvodu s kryptoměnou?