Na světě snad (až na výjimky) neexistuje nikdo, kdo by nemiloval levné nakupování. Ne vždy s ním navíc musí jít ruku v ruce nízká kvalita oblečení. Pokud ale mluvíme o populárním webu a aplikaci Shein, raději se mějte na pozoru. Nedávno totiž bylo zjištěno, že prodávané oblečení je plné toxických látek. Je to jediný problém, který Shein má?
Shein obchod se, podobně, jako nyní více rezonující Temu, těší celosvětově velké oblibě. A to nejen proto, že denně přibývá nekonečně mnoho trendy výrobků a oblečení, se kterými lze udělat parádu na sociálních sítích. Ale také díky nízkým cenám, které dovolují i méně majetným lidem cítit se bohatě.
Problém však je, že šaty, boty, plavky, trička, dětské oblečení a mnoho dalších výrobků za nízké ceny, s sebou přináší nemalou daň. A to nejen v podobě vykořisťování lidí a zahlcování planety odpadem, ale také zdravotních potíží, které mohou pramenit z toho, že se v oblečení při testech našly toxické látky.
Co je ale ve světě Shein od jeho spuštění vše nového? Na to se podíváme níže.
Pochybné pozadí Shein
Dalším hřebíčkem do rakve obchodu, který prodává nekvalitní a v mnoha ohledech jinak problematické zboží, je i jeho zvláštní pozadí. Miliardář a generální ředitel Sky Xu začal podnikat v roce 2008 jako e-shop s prodejem svatebních šatů vyrobených v Číně a později přijal název SheInside.
V roce 2015 Xu přesunul podnikání na oděvy rychlé módy a změnil značku na Shein, což se vyslovuje „she-in“. Vzestup společnosti však přišel až v roce 2020, kdy zákazníci v karanténě poskytli elektronickému obchodu podporu.
Xuovo zázemí v oblasti SEO a marketingu prospělo tomu, že se společnost zaměřila na digitální technologie. O Xuovi, který je ještě uzavřenější než společnost, kterou vybudoval, se toho moc neví.
Shein krade designy
Shein si zakládá na tom, že denně přidává do nabídky obrovské množství nového zboží, které se musí odlišovat od toho, co už v sortimentu je. Při tom tempu, kdy je potřeba každý den přidat do Shein aplikace stovky nových položek, je jasné, že pramen vlastní inspirace brzy vyschne. Jelikož ale žijeme v době internetu, není vůbec problém zjistit, co kdo vyrábí a prodává na druhé straně planety. A tak se mnohdy stává, že si Shein “vypůjčí” design výrobků od jiných značek. Těm se to samozřejmě nelíbí, takže v řadě případů s tímto gigantem zahajují právní spor. Ne každá značka na to však má dostatek financí a času, takže počet postižených může být ve skutečnosti ještě mnohem vyšší. Mezi dotčené patří například značka doplňků Chrome Hearts.
Co z toho plyne? Že se Shein neštítí krást cizí práci, vydávat ji za svou a pak se ještě tváří, že je vše v naprostém pořádku. Asi se shodneme na tom, že takový postup není zrovna etický. Co myslíte?
Oblečení plné toxických látek
Ještě o třídu horší než krádež designu jsou nebezpečné chemikálie ve výrobcích, které mohou několikanásobně překračovat bezpečnostní limity. Dokonce se jedná i o zboží, které je určeno pro děti.
Testy 47 výrobků SHEIN zjistily, že sedm z nich (15 %) obsahuje nebezpečné chemické látky, které překračují limity stanovené předpisy EU, přičemž pět z těchto výrobků překračuje limity o 100 % nebo více, zatímco podle testů celkem 15 výrobků obsahuje nebezpečné chemické látky v míře vzbuzující obavy (32 %).
Greenpeace Německo zakoupilo 42 položek, včetně oděvů a obuvi pro muže, ženy, děti a kojence, na webových stránkách SHEIN v Rakousku, Německu, Itálii, Španělsku a Švýcarsku a pět položek z pop-up obchodu v Mnichově. Výrobky byly zaslány do nezávislé laboratoře BUI k chemické analýze.
Zjištění – mezi nimiž jsou velmi vysoké hodnoty ftalátů v obuvi a formaldehydu v šatech pro holčičku – podle německé pobočky Greenpeace dokazují nedbalý přístup společnosti SHEIN k rizikům pro životní prostředí a lidské zdraví spojeným s používáním nebezpečných chemických látek v honbě za ziskem. Ještě horší je, že podle zprávy společnost se sídlem v čínském Nanjingu porušuje předpisy EU o ochraně životního prostředí v oblasti chemických látek a ohrožuje zdraví spotřebitelů i pracovníků dodavatelů, kteří výrobky vyrábějí.
Nošení a používání výrobků z Shein tedy může představovat i značné zdravotní riziko, které se navíc nemusí projevit hned, ale klidně až po letech.
Neudržitelný model podnikání
Jednoduše řečeno, společnost Shein denně vyrábí ohromující množství zboží – hlavní důvod, proč je její model neudržitelný. Generální ředitelka společnosti Shein Molly Miao uvedla, že každá položka se vyrábí pouze v malém množství, mezi 50-100 kusy denně, než se stane populární a je pak vyráběna ve velkém. Podle zprávy Synthetics Anonymous 2.0, která byla zveřejněna na téma udržitelnosti módy, však výrobci při rychlém použití panenského polyesteru a velké spotřebě ropy vychrlí stejné množství CO2 jako přibližně 180 uhelných elektráren.
Znečištění životního prostředí
Společnost je známá svým tajnůstkářstvím a nedostatečnou transparentností dodavatelského řetězce. Dostala se pod palbu kritiky za produkci extrémně velkého množství oděvů, které podle zpráv přispívají k přeplněným skládkám a emisím 6,3 milionu tun oxidu uhličitého ročně.
Z údajů analytické společnosti Edited navíc vychází, že společnost ročně vytvoří přibližně 314 877 nových modelů. H&M pro srovnání produkuje pouhých 4 414 nových modelů.
Lidé pracují i 75 hodin týdně
Dalším alarmujícím jevem je to, že pracovníci Shein stále pracují až 75 hodin týdně. (Pro představu, v našich podmínkách se běžně pracuje kolem 40 hodin týdně.) A to i přesto, že Shein deklaroval, že pro své pracovníky zlepší podmínky. V průměru jsou tu zcela běžné 12hodinové směny, které nezahrnují přestávku na jídlo a odpočinek. Týdně lidé pracují 6-7 dní.
Dlouhé vyšetřování časopisu Wired nejprve popsalo, jak dělníci i spotřebitelé trpí při výrobě oblečení, zatímco dokument britského kanálu Channel 4 zjistil, že zaměstnanci společnosti Shein pracují na 75hodinové směny a mají jen velmi málo volna. Švýcarská organizace Public Eye pak v listopadu zveřejnila další podrobnou zprávu, která obvinila společnost Shein z porušování čínských pracovních zákonů. Skupina najala nezávislé čínské výzkumníky, aby sledovali výrobní a balicí proces společnosti Shein v Číně a Evropě, a zjistila, že mnoho z nich provozuje neformální továrny zřízené v obytných budovách.
Ochránci práv a novináři také odhalili důkazy, že bikiny Shein za 11 dolarů a topy za 7 dolarů vyráběli lidé pracující v nebezpečných dílnách, kde chyběly bezpečnostní protokoly, jako jsou okna a nouzové východy. Mnozí z nich také pracovali bez smluv nebo bez požadavků na minimální mzdu.
Dokumentární film stanice Channel4 nazvaný Inside The Shein Machine vyslal tajné kamery, aby natočily dělníky v továrně, kteří byli nuceni pracovat v sedmnáctihodinových směnách, aby vyrobili stovky kusů oděvů denně. V jedné továrně dostávali denní základní mzdu 20 dolarů, která jim byla v případě chyb v oděvech stržena o 14 dolarů.
EU požaduje větší regulaci
Vzhledem k periodicky se opakujícím potížím přetekla EU trpělivost a požaduje, aby byl Shein více regulován. A na základě toho by pak mělo jít mnohem snáze zjistit, jaké v této společnosti ve skutečnosti panují poměry. (V této chvíli investigace často probíhá tajně a nikdo dovnitř společnosti zvenčí transparentně moc nevidí.)
V praxi to znamená, že Shein má čas do konce srpna implementoval významnější strategie ochrany spotřebitelů. Společnost bude muset dále důsledně sledovat zboží, které je prodávané přes platformu. Dále bude muset kontrolovat a potírat obchod s nelegálním zbožím a bude muset posílit opatření, které potírá nenávistné projevy. V neposlední řadě se také bude muset podrobit ročním auditům, následkem čehož by měla Evropská komise lépe vidět do praktik a činností Shein. Pokud společnost tato nařízení nedodrží, čekají ji pokuty, které mohou být tak vysoké, že platformu úplně vyřadí z provozu. Právě to by mělo Shein motivovat ke spolupráci.
Shein na základě toho vydal prohlášení, že s postojem EU souhlasí a s Evropskou komisí komunikuje, takže těžko říct, jak se celá situace v blízké době vyvrbí.
Jak funguje platba?
Pokud neradi kupujete na dobírku, Shein nebude pro vás, protože možná je jen platba přes PayPal, kartou online nebo přes Klarna. Co se týče bankovního převodu, nyní mohou tuto možnost využívat lidé v Belgii.
Shein v českých korunách
Také je třeba se smířit s tím, že Shein neexistuje v českých korunách, ale pouze v eurech. Pokud vám bude někdy někdo tvrdit opak, mějte se na pozoru!
Stejně, jako mnoho jiných problematických asijských obchodů a galerií Shein kombinuje lámanou češtinu a angličtinu.
Co si z toho vzít?
Že Shein patří k dalším problematickým internetovým aplikacím/obchodům, jejichž činnost s sebou přináší mnoho různých nevýhod a rizik. Samozřejmě, od nákupu vás odrazovat nebudeme. Než ale dokončíte další objednávku, zamyslete se, zda vám levné zboží opravdu stojí za to.
Je možné, že se politika a praktiky společnosti v brzkém budoucnu zlepší. Pokud se tak stane, bude to jedině dobře. Nyní ale za nás zvedáme varovně prst a spíše bychom nákup nedoporučovali.