Revolut [recenze]: Vyplatí se při placení v zahraničí?

Léto je období cestování a většinu z nás čeká alespoň jedna dovolená. Některé dokonce v zahraničí. Pokud chcete plánovat svůj pobyt do nejmenšího detailu, možná byste měli zvážit pořízení Revolut karty a aplikace. Jak to přesně funguje? A co od toho čekat?

Převody měn, sledování, kde je nejlepší kurz a mnoho dalších starostí provází nejeden zahraniční pobyt. Někteří lidé však hledají i smysluplné řešení pro online nakupování v zahraničí, které nechtějí platit svou standardní bankovní kartou.

Ať už je vaší hlavní motivací pro interakci se zahraničním trhem a měnami jakákoliv, smysl může v takové chvíli dávat karta Revolut s aplikací, která se velmi snadno používá a důvěřuje jí čím dál větší procento lidí.

Co je Revolut?

revolut logo

Revolut je finanční technologická společnost, která byla založena v roce 2015 v Londýně. Zaměřuje se nejen na debetní karty, ale také na peer-to-peer platby, správu a směnu valut a kryptoměn. Od roku 2018 pak Revolut funguje jako banka, protože získal evropskou certifikaci.

Hlavní výhody Revolut

Většinu lidí nejspíš bude zajímat aplikace Revolut, která umožňuje zřizování účtů v různých měnách. Nemusí jít tedy čistě o české koruny. K těmto účtům je pak přiřazena reálná, nebo virtuální revolut karta, se kterou pak můžete s penězi na tomto účtu manipulovat a platit. Možná je pak i platba bankovním převodem v různých měnách, včetně CZK.

Hodně lidí pak láká, že směna peněz je bez poplatků. Mezibankovní kurz a zahraniční transakce jsou tu pak o něco výhodnější, než jak to vychází u běžných bankovních převodů. Z toho důvodu Revolut využívají především cestovatelé, milovníci zahraničních nákupů a lidé, kteří běžně přicházejí do styku s různými měnami. (Což mohou být třeba podnikatelé, kteří mají klienty v jiných zemích.) 

V neposlední řadě banka Revolut nabízí i cashback, cestovní pojištění nebo nákupy akcií a kryptoměn, takže se postupně dostala i do hledáčku lidí, kteří si přejí investovat.

revolut výhody

Virtuální peněženka Revolut

Revolut technicky vzato funguje jako virtuální peněženka, která spoustu věcí usnadní. Na účet si převedete peníze ze svého běžného účtu, který může zůstat v zahraničí prakticky v anonymitě. Peníze v Revolut pak můžete převést na jakoukoliv jinou měnu. Následně pak můžete tyto peníze poslat obchodníkovi převodem, nebo v této měně platit v obchodech během prázdnin a pracovních cest.

Jak dostanu kartu?

Fyzická Revolut karta je zcela zdarma. Jediné, za co budete platit, je její doprava k vám domů. S touto kartou pak můžete běžně platit v obchodech a vybírat s ní peníze z bankomatů, jako to děláte se svou běžnou bankovní kartou. Modernější variantou je virtuální karta. A v případě, že si potrpíte na zvýšenou bezpečnost při nákupech v zahraničí, zajímat by vás mohla i jednorázová platební karta, která bude fungovat jen při jedné transakci. Poté dochází k jejímu zneplatnění, takže je nemožné ji zneužít. (Což se může vyplatit třeba při nákupech na čínských tržištích.) Fyzickou kartu si opět zařídíte v aplikaci.

Jak se dostat k aplikaci?

Revolut aplikace je volně dostupná v Google Play a v App Store. V ní si pak založíte účet. Během celého procesu doložíte své osobní údaje a účet spárujete s telefonním číslem. Standardně počítejte i s vyfocením platného dokladu pro ověření totožnosti. Nakonec ještě proběhne ověřovací platba a můžete začít svůj účet používat. Peníze do účtu Revolut pak můžete převést po stisknutí možnosti Převést peníze.

Peníze lze převést jak z debetní/kreditní karty, tak z Apple Pay/Google Pay či bankovním převodem. U poslední možnosti ale počítejte s tím, že vaše mateřská banka to vyhodnotí jako zahraniční platbu, na kterou se budou vztahovat příslušné poplatky.

Jak Revolut pracuje s kurzy?

revolut kurzy

Revolut pracuje s mezibankovními středovými kurzy. To znamená, že se jedná o průměr skutečných cen, za kterou se daná měna v daný den prodává a nakupuje. Díky tomu jsou kurzy na Revolut pro cestovatele výhodnější, než jsou klasické bankovní kurzy.

Existují poplatky?

Základní vedení účtu budete mít u Revolut zdarma. Zdarma je i směna peněz a vybírání peněz z bankomatu. To ale platí jen do určitých částek. Za jeden měsíc můžete vybrat z bankomatu až pětkrát, a to jen do částky kolem 4 500,-. Potom už budete muset platit dvě procenta nebo poplatek za každý další výběr. Měsíčně pak lze bezplatně směnit částku v horizontu 25 000,- a další transakce jsou opět zpoplatněny.

Co si z toho vzít? Že Revolut může v zahraničí, ale i při domácích nákupech mimo ČR, ochránit vaše peníze a nabídnout lepší směnné kurzy, než vaše běžná banka. Díky jednoduchosti používání je pak vhodný jak pro investory, tak pro dovolenkáře, kteří si nechtějí dělat během dovolené starosti.

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Napsat komentář