Balando – recenze obchodu: Něco se vám nezdá? Je to podvod?

Češi ve velkém nakupují on-line nejen před vánočními svátky, ne každý však dokáže na první pohled rozeznat podezřelou nabídku. A to může být nebezpečné, protože kromě toho, že přijdete o peníze, vám vůbec nemusí přijít objednané zboží. Webů, kterým byste se měli raději vyhnout, je čím dál víc. A jedním z nich ne Balando.

Viděli jsme to už nejmíň tisíckrát. Přistaneme na úvodní stránce nějakého podezřelého webu a zjistíme, že se nápadně podobá úvodní stránce nějakého dalšího problematického portálu, o kterém jsme už psali něco dříve. (V tomto ohledu si nemůžeme odpustit podobnost Balando a Rivalenti.)

Přečtěte si: Recenze Fruugo

Zatímco některé tyto problematické weby již nefungují, což je třeba případ Bonky, další si vesele fungují dál a nepřetržitě z podvedených lidí tahají víc a víc peněz, které pak těžko získávají zpět. (Stačí se mrknout třeba na portál VašeStížnosti, co lidé říkají o nákupu na UrbanTrend.)

Když se vrátíme zpět k tématu, dnes se podíváme, proč si myslíme, že nákup na Balando není dobrým nápadem. Také se podíváme na diskuze s Balando a na zkušenosti kupujících, které vás možná naučí si weby před nákupem skutečně důkladně prověřit.

Co je Balando?

Balando – recenze obchodu: Něco se vám nezdá? Je to podvod?

Balando se tváří jako e-shop s výrobky pro ženy, muže, děti a domácnost. Je celý v češtině a na první pohled nevypadá vůbec podezřele. (Že tam něco tak úplně nehraje ví především lidé, kteří už viděli podobné schéma u jiných problematických stránek.) Důvěryhodnost má také zvyšovat zajížděcí lišta vlevo, která tvrdí, že Balando je oceněno zákazníky za rok 2021. (Tento způsob používá portál Heureka. Když však chceme na tuto lištu kliknout, vidíme, že je pouze statická a nic nenasvědčuje tomu, že by do toho byla Heureka nějak zapojená.)

Zákaznická podpora je také poněkud zvláštní, v horní liště se píše, že je dostupná 24/7, tím se však myslí pouze samoobslužný formulář. Kontakt na Balando sice nacházíme v zápatí, konkrétně jde o e-mail na info a o telefonní číslo, není ale jisté, zda se vám podaří při řešení problému s někým spojit. Tím spíš, že vidíme, že adresa sídla je na virtuální adrese. (To nemusí samo o sobě nic znamenat, spousta lidí na volné noze tuto možnost používá, aby nemuseli mít sídlo u sebe doma. Pokud jde ale o web, který se tváří, že něco prodává, vypadá to podezřele.) Vše se pak vysvětlí, když vkročíme do “Obchodních podmínek”, ve kterých se dají tradičně najít doplňující informace, které by měl člověk před objednávkou vědět. Balando samo o sobě referuje jako o marketplace, takže samo nic neprodává. Pouze zprostředkovává kontakt potenciálních zákazníků a dodavatelů. Nemá žádnou skladovou zásobu zboží a za chování dodavatele nenese žádnou odpovědnost. Nelíbí se nám ani to, že poskytovatel a provozovatel tohoto tržiště má uvedenou adresu v Dubaji. (Což už jsme také viděli u některých problematických a nedůvěryhodných webů.)

Přečtěte si: Manzara recenze

Způsoby platby

Kromě výše uvedených podivností existuje i několik dalších důvodů, proč bychom se nákupu na Balando vyhli. Především jde o to, že nemůžete za zboží zaplatit dobírkou. Možný je pouze bankovní převod či platba kartou. Nelze si tedy počkat, zda vám balíček vůbec přijde a zaplatit až pak. I když bývá platba na dobírku v mnoha případech zpoplatněna (například částkou kolem 29,-), platba předem vás v takové chvíli staví do zbytečně zranitelné pozice.

Balando zkušenosti

Balando – recenze obchodu: Něco se vám nezdá? Je to podvod?

Zkušeností s Balando, ale i s mnoha jinými problematickými weby, jako je třeba Joot, rozhodně není málo. Diskuze se například nachází na stránkách VašeStížnosti. Neblaze Balando proslulo i na některých seriózních zpravodajských portálech, které v poslední době sériově odhalují praktiky nejrůznějších šmejdů a přináší příběhy napálených lidí. Jeden takový článek zveřejnil v nedávné době například portál Peníze.

Že je něco špatně lze poznat podle toho, že:

  • Jména problematických portálů parazitují na známějších a seriózních webech (jako je třeba ZOOT)
  • Pokud se v obchodních podmínkách dočtete, že jde o on-line tržiště, ale mezi výhodami webu je okamžitá expedice zboží, které nemá provozovatel webu na skladě, pak jde o poměrně zásadní nesrovnalosti, které by vás měly upozornit na to, že tu něco tak úplně nehraje
  • Podle portálu Peníze je navíc zajímavé, že Balando “dostalo” ocenění v roce 2021, když existuje teprve od roku 2022 (od tohoto roku je funkční doména), v soutěži Shop roku od Heureka si navíc můžete snadno ověřit, kdo ocenění za daný rok a v jaké kategorii dostal (asi nikoho nepřekvapí, že tento web se tam vůbec neobjevil)

Těch nesrovnalostí, které u Balando existují, a které jsou často podobné, jako mají jiná problematická virtuální tržiště, existuje víc. Neříkáme, že nákup na marketplace (pokud jde třeba o MALL, Kaufland nebo třeba Allegro) je špatný, vždy si ale vyberte důvěryhodného poskytovatele, u kterého existuje velká šance, že dodrží podmínky, zboží vám přijde a v případně nutnosti vám nabídne skutečně funkční zákaznický servis.

Náš finální verdikt? Na Balando raději nenakupovat.

 

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 1.5 / 5. Počet hlasů: 13

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Napsat komentář