Joot [recenze]: Pozor na nákup na tomto webu!

Vánoce se blíží mílovými kroky, pokud tedy nechcete přijít pod stromeček s prázdnou, je nejvyšší čas začít se zajímat o nákup dárků. Jenže, ne každá nabídka, na kterou na internetu narazíte, si zasluhuje vaši pozornost. A to ať už vypadá sebevíc výhodně. Jedním z možných problémistů může být nejen o letošních Vánocích joot.cz.

Levné nakupování hýbe dnešním světem. Jak jinak si totiž vysvětlit extrémní popularitu Shein a dalších podobných webů, které prodávají ultra fast druhy zboží. (Často se už při výrobě nepočítá s tím, že má toto zboží vydržet na delší nošení. Případně vychází z rychle se měnících trendů. Jakmile tedy zastará, obvykle se vyhodí a koupí se nové.) U tohoto konkrétního webu má ale zákazník alespoň určitou jistotu v tom, že mu něco přijde. Na trhu existují ještě o dost problematičtější hráči, před kterými varuje například důvěryhodný web VašeStížnosti, jenž provozuje uznávaný časopis dTest. (Pokud by vás zajímalo, co se o Joom na VašeStížnosti píše, můžete se podívat.)

Mezi známé weby, kterým byste se měli ve svém zájmu raději vyhnout, patří například Fruugo a Bonky. Zrovna v těchto případech dokonce není vůbec ničím neobvyklým, že za zboží zaplatíte, ale nakonec vám po úhradě nic nepřijde. A domoci se vrácení peněz je téměř nemožné. (Zrovna Bonky bylo dokonce úplně zrušeno, takže šance na úspěch u podvedených klientů se blíží téměř nule.)

Jak s tím ale přesně souvisí Joot e-shop? (Respektive, abychom byli z hlediska použitých termínů přesní, online tržiště.) Třeba tak, že už po vstupu na stránku si trénované oko všimne mnoha podezřelých jevů, které by měly v konečném výčtu naznačovat, že Joot pro vás nebude dobrým partnerem. (Což mimo jiné není například ani Rivalenti či Mollio, se kterými jsou zkušenosti také velmi špatné.)

Pojďme se na to tedy spolu podívat.

Co je Joot?

Joot [recenze]: Pozor na nákup na tomto webu!

Joot vypadá na první pohled jako normální obchod se standardním zbožím. Dá se na něm objednat oblečení pro ženy, potřeby pro dům a zahradu, elektronika, spousta věcí pro děti či pro muže. Když navíc sjedeme až dolů do zápatí, vidíme, že webu nechybí ani provozovatel se sídlem, což může v mnoha jedincích vyvolávat důvěru, že jde o seriózní portál. Joot má dokonce i kontakt (na e-mail i na telefon), tak co by s tím mohlo být špatně? Třeba to, že adresa společnosti Athena & BI Group s.r.o., která toto marketplace provozuje, má jako sídlo uvedenou adresu na pražské Rybné, což je jedno ze známých virtuálních sídel. Vzhledem k tomu, že mezi údajné benefity tohoto webu má patřit okamžité odeslání objednávek, spíš bychom očekávali adresu nějakého skladu. Vy ne? Skutečně tedy není možné ze strany Joot “cokoliv zabalit a odeslat ještě dnes”.

Joot a Oceněno zákazníky

Joot [recenze]: Pozor na nákup na tomto webu!

Aby Joot působil v očích kritičtějších zákazníků důvěryhodněji, po levé straně si můžeme všimnout, že Joot disponuje Oceněno zákazníky. To ale ve skutečnosti není až tak úplně pravda. Toto hodnocení webů a e-shopů pravidelně vyhlašuje Heureka, která dlouhodobě vede i jednotlivá hodnocení produktů a celých stránek. Když se podíváme do výsledků ShopRoku 2022, žádný Joot tam nebyl. Jde tedy “tak trochu” o klamání návštěvníků stránky.

Co dalšího byste měli vědět?

Joot doba dodání se údajně pohybuje v rozmezí 5-30 pracovních dní, s tím, že 95 % zásilek má přijít do 14 pracovních dní. Zajímavostí je, že v informacích o dopravě se dočítáme o možných komplikacích kvůli možným svátkům v Asii. (Což opět potvrzuje, že Joot sám o sobě nic neodesílá.) Na zboží z Asie také poukazuje informace, že poštovné má být na Joot vždy zdarma a předběžná délka doby dodání. (Pokud by vám něco cestovalo z Prahy, máte to doma nejpozději za pár dní.)

Tip: Čemu dalšímu se vyhnout: Recenze webu Balando

Jaké jsou s Joot zkušenosti?

Joot [recenze]: Pozor na nákup na tomto webu!

Jak můžete z celého vyznění tohoto článku dobře usoudit, diskuze o Joot, z nichž mnohé se nachází přímo pod články zpravodajských portálů, nejsou dobré. (Tady o Joot psal třeba web 1t.) Od roku 2022 navíc ČOI vede Joot na seznamu rizikových e-shopů, na kterých se rozhodně nedoporučuje nic objednávat.

Když se podíváme na VašeStížnosti a na další diskuze (například na eMimino), můžeme se dočíst, že:

  • Po zaplacení zboží nic nepřišlo
  • Při snaze o vrácení peněz bylo uvedeno, že se lidé mají obracet na dodavatele v Asii
  • Netuší, kdo je dodavatelem zboží
  • Se mají účastnit celního řízení, a to i přesto, že nemají vůbec žádné údaje odkud zboží pochází a kdo ho odeslal
  • Nebyla uznána reklamace, i když bylo dodáno jiné zboží, které bylo i v jiné kvalitě a stálo jiné peníze

Jak vidíte, i když se může na první pohled zdát, že je s Joot vše v naprostém pořádku, když se zanoříte trochu hlouběji, je možné najít řadu problematických míst a nesrovnalostí, na základě kterých vám nákup na tomto webu rozhodně nemůžeme doporučit.

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 1 / 5. Počet hlasů: 1

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Napsat komentář