Schlieger fotovoltaika [recenze]: Jaké jsou zkušenosti?

Lidé se z mnoha důvodů stále častěji uchylují k fotovoltaickým elektrárnám (FVE). Jedním z hlavních faktorů je snaha o snížení své závislosti na tradičních zdrojích energie, jako je uhlí a plyn, které jsou někdy nejen neudržitelné, ale také škodlivé pro životní prostředí. Bude ale spolehlivým partnerem pro váš projekt firma Schlieger?

Investice do FVE umožňuje domácnostem vyrábět vlastní elektřinu ze sluneční energie, což snižuje jejich spotřebu energie z veřejné sítě a přispívá k ochraně životního prostředí. Asi pak také nemusíme nijak komplikovaně vysvětlovat, že motivací mnohých je pak i snížení účtů za elektřinu, které mohou speciálně u rodinných domů činit i vyšší desetitisíce korun ročně. Pokud navíc ještě zvolíte bateriové úložiště a tepelné čerpadlo, můžete si přebytečnou energii ukládat pro pozdější potřebu, anebo ji můžete v případě zájmu prodávat.

Poměrně nedávno jsme se tu zabývali recenzí známé firmy Woltair. Ta ale není jediným poskytovatelem zelených řešení pro domácnosti a firmy. Solární ohřev vody a další vychytávky vám totiž může nabídnout i firma Schlieger.

Co ale čekat, když se pro ni rozhodnete? A dá se s její asistencí získat dotace v programu Nová zelená úsporám?

O firmě Schlieger

Co je Schlieger

Pro ty, kteří požadují profesionální přístup při instalaci fotovoltaických systémů, je Schlieger takřka ideální volbou. Specializuje se na tepelná čerpadla a fotovoltaiku a tým pracovníků nemá problém ani s vyřízením dotace. (To může být problematické, pokud byste se rozhodli pro fotovoltaiku svépomocí.) Aby to navíc bylo pro klienty ještě příjemnější, Schlieger občas zákazníkům nabízí speciální akce, během kterých je možné získat FVE za výhodnější cenu. (Taková akce probíhala naposledy v prosinci roku 2023.)

Podle dostupných informací je navíc Schlieger považován za solidní a spolehlivou firmu. V říjnu roku 2023 byla například zveřejněna zpráva, že se chystá vstoupit na německý a rakouský trh.

Schlieger navíc působí na trhu již 13 let. Nejedná se tedy o žádnou (takříkajíc) rychlokvašku, která by zkrachovala po opadnutí prvotního zájmu o zelené bydlení. (Viz Malina.)

Jeden z představitelů společnosti dokonce veřejně hovořil o výzvách, kterým čelí fotovoltaický průmysl, a to dokonce i v rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde varoval před opakováním polského scénáře. I když Schlieger čelil období s delšími čekacími dobami na realizaci projektů, bylo to způsobeno masivní poptávkou po fotovoltaických systémech. Nicméně situace se pravděpodobně již ustálila a nyní by mělo být vše v pořádku. Pokud tedy narazíte na zprávy a recenze z tohoto období, můžete je brát s určitou rezervou.

Schlieger v Černé ovce

Schlieger černé ovce

Na co se však při výběru naopak vyplatí hledět, je série reportáží o firmě Schlieger v pořadu Černé ovce, který vysílá ČT. Někteří klienti si stěžovali na to, že jim tepelné čerpadlo nefunguje tak, jak by správně mělo. Schlieger se dokonce v některých případech vyjádřil, že mělo jít o vinu špatného otopného systému. (Což se podařilo dementovat ve chvíli, kdy bylo přes jiného odborníka zajištěno jiné a fungující čerpadlo.)

Další klienti požadovali příslušné certifikace k tepelným čerpadlům. Následně jim byl dodán certifikát, který neodpovídal typu zakoupeného produktu. ČOI tedy po šetření zakázala některé modely čerpadel Schlieger prodávat a společnost dostala i pokutu ve výši 600 000,-, protože výrobky neměly v pořádku dokumentaci.

V reportáži se také dozvídáme, že se protáhla doba instalace čerpadla. První čerpadlo nefungovalo, bylo vyměněno za jiné, ale krátce na to se objevila další závada. Tento problém trval po dobu dvou topných sezón. Schlieger však v rozhovoru přiznal komunikační chybu při jednání se zákazníkem. Problém se nakonec podařilo vyřešit, ale zákazník už nemá chuť s firmou po všech peripetiích dále komunikovat.

Co další zkušenosti se Schlieger?

schlieger zkušenosti

I když se reportáž ČT jeví jako extrém, mnoho lidí, kteří se se svými zkušenostmi se Schlieger svěřují na internetu, byli se službami i výrobky této firmy spokojení.

Lidé nejčastěji oceňují:

  • Spolehlivé a rychlé vyřízení dotace
  • Dobré fungování nainstalovaného zařízení
  • Servis v případě, že něco správně nefunguje
  • Že servisáci a technici po sobě vždy uklidili
  • Firma (až na přehřátou situaci na trhu před několika lety) dodržela všechny lhůty

Ze své osobní zkušenosti tedy může mnoho lidí firmu Schlieger a její výrobky doporučit.

Co si z toho vzít

U tepelných čerpadel, FVE a dalších větších investic je důležité srovnat nabídky a spolehlivost firem a jejich výrobků mezi sebou. Komplikace mohou v některých situacích potkat každého, důležité však je, jak se k tomu dokáže společnost postavit a zda dokáže dohnat to, co zameškala. To, zda se rozhodnete dát firmě Schlieger i přes případné komplikace (s přihlédnutím k novým recenzím spokojených zákazníků) šanci tedy necháme na vašem uvážení.

Na kterou stranu byste se po své zkušenosti se Schlieger přiklonili vy? Bylo vše v pořádku, nebo někde vznikly nějaké komplikace?

Celkové hodnocení

Ohodnoťte kliknutím na počet hvězd.

Hodnocení 2.5 / 5. Počet hlasů: 4

Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Napsat komentář