Zelený ječmen: Recenze

Mnoho z nás se zajímá o to, jak zůstat co nejdéle ve formě. Zatímco někdo zkouší blahodárné účinky bylinek a cvičení, další nedá dopustit na zelený ječmen. Jelikož se o jeho účinnosti vede mnoho diskuzí, mrkneme se na to, zda má smysl do něj investovat, nebo ho raději nechat ležet v regálu.

I když to tak na první pohled možná nevypadá, faktem je, že oblast zdravého životního stylu ovlivňují podobné trendy, které známe z módního, nebo kosmetického odvětví. Vždy se vynoří nějaká látka, nebo superpotravina, jejíž přítomnost nás doprovází na takřka každém kroku. (Namátkou si můžeme vzpomenout na chia semínka, goji nebo acai.) 

Zelený ječmen: Recenze 2

Velkou oblibu má ve společnosti ale i zelený ječmen. Ve své podstatě jde o doplněk stravy, který je vyrobený z mladého ječmene, o kterém se říká, že obsahuje vysoké množství pro tělo pozitivních látek. Co se týče dostupnosti, na trh ho dodává nepřeberné množství značek a firem. 

Z toho důvodu nás nečeká žádná konkrétní recenze zeleného ječmene, ale celkový pohled na to, zda má smysl do jeho koupě jít.

Složení zeleného ječmene

Mladý ječmen si získal pozornost kvůli svému složení. 

Je v něm:

 • Vláknina
 • Vitamín A
 • Vitamín C
 • Vitamín K

Také je bohatý na polyfenoly a flavonoidy, o kterých se říká, že mají antioxidační účinky. Tím pádem by měly mít pozitivní vliv na redukci oxidačního stresu, který stojí za řadou civilizačních chorob. 

Účinky zeleného ječmene

Zelený ječmen: Recenze 3

Příznivci zeleného ječmene věří, že má pozitivní vliv na normální hladinu krevního cukru. Také má posilovat zdraví srdce a podporovat hubnutí.

Problém je však v tom, že studie, které se jím zabývaly, byly prováděné na zvířatech. Dá se tedy říct, že pro jeho účinnost na lidech neexistují stoprocentní důkazy. Což je důvod, kvůli kterému EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) neschválila zdravotní tvrzení, která se ho týkají

Problém může být pro uživatele i v tom, že obsah účinných látek se může výrobce od výrobce lišit. Takže není zaručeno, že je produkt dostatečně kvalitní.

Rizika užívání zeleného ječmene

Užívání mladého ječmene není vhodné pro každého, kdo o něj projeví zájem. 

Dobrý pozor by si na něj měli dát:

 • Lidé, kteří berou léky na ředění krve
 • Pacienti s onemocněním ledvin
 • Celiaci a lidé s nesnášenlivostí lepku

Také se ho nedoporučuje brát v období těhotenství a kojení. Především proto, že nebyla uspokojivě prokázána jeho bezpečnost. 

Kde se dá koupit?

Zelený ječmen: Recenze 4

Mladý ječmen se dá koupit v obchodech se zdravou výživou a v lékárnách. Podle vlastních preferencí ho lze užívat ve formě prášku (ze kterého se udělá nápoj), čaje nebo kapslí.

Co se týče ceny, čaje bývají levnější. Seženete je už za 45,-. Klasické doplňky stravy se pohybují od 200,- a výše. Při výběru je však nejlepší řídit se recenzemi a nikoliv cenou za balení.

Zkušenosti uživatelů

Zkušenosti s mladým ječmenem se uživatel od uživatele různí. Proto se podíváme, co na něj říkají oba tábory.

Lidé zmiňují, že:

 • Na ně nezabíral
 • Cítí zlepšení trávení
 • Jim nechutná
 • Jde o to najít správného výrobce
 • Smrdí

Z našeho úhlu pohledu za vyzkoušení nic nedáte. Vzhledem k minimálním důkazům o účinnost ale nečekejte žádné zázraky.

Jaké zkušenosti máte se zeleným ječmenem vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mladý_ječmen – Mladý ječmen (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/barley-grass – Zelený ječmen: Výhody, použití a upozornění (anglicky)

Napsat komentář